Podzimní blbá nálada nebo začínající deprese. 11 tipů, jak se cítit lépe
Počasí velmi úzce ovlivňuje naši náladu a tak není náhoda, že lidé na podzim prožívají zhoršené stavy melancholií, jakoby bezdůvodného smutku, beznaděje, ale i úzkostí a depresí.
S příchodem podzimu se dny zkracují, teploty klesají a příroda se pomalu ukládá k zimnímu odpočinku.
Pro mnoho z nás toto období přináší nejen změnu počasí, ale také změny nálad. Melancholie, únava a pocit, že se všechno zpomaluje, jsou častými společníky sychravých podzimních dnů. Je přirozené, že nám chybí sluneční paprsky a dlouhé letní večery, a proto se často cítíme bez energie či dokonce smutní. Naštěstí existují jednoduché způsoby, jak si v tomto období zlepšit náladu a vrátit do života více radosti a pohody. Stačí jen malé kroky, které mohou mít velký vliv na naše psychické zdraví.
Dostatek světla a čerstvého vzduchu
V tomto období ubývá denního světla, což má vliv na produkci serotoninu, hormonu štěstí. Pokud je to možné, snažte se trávit co nejvíce času venku (i s deštníkem) hlavně během dopoledne, kdy je světlo nejsilnější.
Fyzická aktivita
Pravidelný pohyb je jedním z nejlepších způsobů, jak si zlepšit náladu. Pohyb totiž pomáhá uvolňovat endorfiny, které přirozeně zlepšují náladu.
Strava bohatá na živiny
Podzimní a zimní období často svádí k těžkým a sladkým jídlům, ale zdravá a vyvážená strava má velký vliv na naši náladu. Udělejte si pořádný vývar se zeleninou a hned vám bude lépe.
Sociální kontakt
I když máte pocit, že chcete být sami, sociální interakce je klíčem k zlepšení nálady. Setkávejte se s přáteli, rodinou nebo si alespoň napište či zavolejte s někým, kdo vám zvedne náladu. Lidský kontakt pomáhá snižovat pocity izolace.
Dopřejte si odpočinek a spánek!
Pokud cítíte únavu, nesnažte se ji přemoci. Podzimní období je přirozeně klidnější, a tak je v pořádku, když si dovolíte zpomalit. Dopřejte si dostatek spánku a relaxujte při oblíbených činnostech.
Zaměřte se na to, co vás těší
Někdy nám pomůže dělat maličkosti, které máme rádi – třeba si přečíst oblíbenou knihu, podívat se na film nebo vyrazit na výlet do přírody. Zaměřte se na radosti, které vám do života přinášejí pozitivní energii.
Nezapomínejte na Vitamín C,
jehož hladina úzce souvisí s psychickou pohodou a dobrou náladou
Víte, že až 90 % hormonu štěstí se tvoří v našich střevech?
Stav vašich střev tak přímo ovlivňuje to, jak se cítíme (samozřejmě psychicky i fyzicky). Pomoci si můžete očistou střev s naším Detoxem a nasazením Vitamínu s probiotiky!
Vyhněte se katastrofickým zprávám!
Vynechte, prosím, všechna média, která nás zásobí jen tím negativním. Ne, opravdu nemusíte být v obraze. To důležité se k vám dostane.
Pokud vám nic z toho nepomáhá, cítíte beznaděj, strach nebo dokonce úzkosti, kapejte si Kapky Akutní krize SOS. 4 kapky na jazyk, počkat 5 minut a další 4 kapky až do úplné zklidnění. Pozor: tyto kapky pomáhají k okamžitému zklidnění, nevyřeší podstatu problému.
Pokud přetrvává psychická nepohoda a dlouhodobě vám není dobře a náročnější podzimní období to jen zhoršilo, pak se mějte na pozoru.
Netlumte příznaky, ale v tomto případě řešte příčinu problému.
Jak ale rozeznat, že nemám jen blbou náladu, ale už je to deprese? Přečtěte si zde.
Jaký je rozdíl mezi strachem a úzkostí? Dozvíte se tady.