Co jsou Bachovky

Už jste o nich slyšeli, ale nedokážete si představit, jak vlastně fungují? Co to jsou Bachovy květové esence a jak dokážou člověku pomoci? 


Bachovy esence, Bachovy kapky nebo jednoduše Bachovky jsou přírodní způsob řešení zdravotních a psychických potíží pomocí výtažků z volně rostoucích květů rostlin a stromů. 


Tuto metodu objevil světoznámý lékař a anglický homeopat Dr. Edward Bach v 1928. Ve své praxi si všímal, že tradiční přístup k pacientovi je založen na léčbě symptomů, lépe řečeno tlumení příznaků zdravotního problému. Dr. Bach mezi prvními začal svou pozornost obracet na hledání původní příčiny problému. Při svém bádání došel ke zjištění, že:


„Zdraví závisí na tom, zda je naše tělo v harmonii s duší.“


Rozhodl se najít způsob, jak pomoci lidem nastolit ztracenou harmonii a vyrovnanost. Když je tělo v nerovnováze, projevují se symptomy nemoci. 


Jak si tento filosofický a na tehdejší dobu poměrně nadčasový názor dnes vysvětlit? 


Dr. Bach cítil, že při léčbě pacienta nestačí koukat jen na tělo a řešit následky a příznaky projevující se nemoci. Vnímal, že člověk je více než fyzické tělo. Léčebný přístup Dr. Edwarda Bacha byl založen na jeho přesvědčení o spojení mezi emocemi, psychickým stavem a fyzickým zdravím. Bach věřil, že většina nemocí a fyzických potíží má kořeny v duševních a emocionálních nerovnováhách.


Bach věřil v léčivou sílu přírody a přesvědčení, že rostliny mají schopnost přenášet svou energii na jedince. Vybral specifické květy rostlin a stromů na základě jejich schopnosti ovlivnit určité emocionální stavy a duševní charakteristiky. Dr. Bach byl velmi citlivý člověk. Vnímal to, co lidské oko nevidí. Díky své empatii se dokázal napojit na každého jedince a díky vztahu k přírodě pak cítil, jaká rostlina mu může pomoci. Laicky řečeno, dr. Bach byl taková moderní babka kořenářka a bylinkářka. Babičky by nám udělaly z bylinek čaj, dr. Bach z nich vytvořil esence. Aby tento způsob léčby byl přenosný a mohl ho využívat kdokoli na světě, vytvořil systém, který se dnes vyučuje v Centru dr. Bacha v Londýně. Ten, kdo získá certifikáty úrovně 1 a 2, pak může Bachovy kapky míchat a podávat dalším lidem. 


Bach vybral 38 různých květů, každý reprezentující specifický emocionální stav nebo duševní charakteristiku. Kromě toho vybral jednu esenci, tzv. Rescue Remedy, která kombinuje několik květových esencí a je určena k naléhavým situacím nebo krizovým stavům. Výběr květů byl založen na myšlence, že každý květ má specifickou energetickou rezonanci nebo vibraci, která může ovlivňovat naše emoční a duševní stavy. Bach věřil, že tato energie může pomoci vyrovnat nerovnováhu a obnovit harmonii v emocionálním stavu jedince.


Po přípravě se esence míchají s konzervační látkou (alkohol nebo glycerol pro miminka a těhotné) a jsou dostupné v kapkách. Uživatel si kapky nakape na jazyk nebo je rozředí ve sklenici vody, kterou ihned vypije. Užívání těchto esencí může pomoci překonat negativní emocionální stavy a posílit pozitivní duševní charakteristiky. 


Můžete vybírat z předem připravených směsí květových esencí na konkrétní problémy (na příklad Spánek nebo Hubnutí). V případě více různých potíží doporučujeme nechat si Bachovy esence sestavit přímo na míru. Po vyplnění jednoduchého dotazníku Vám paní Michaela E.G. Mašková sestaví recepturu přímo pro Vás stejně jako postupoval dr. Bach.  


Jak se může dostat tělo do nerovnováhy neboli onemocnět?


Nikdo nás nenaučil s emocemi efektivně pracovat. Od malička nám říkali, že: „Velké holky nefňukají, velcí kluci nebrečí.” Mohli jsme slýchat: „Okamžitě se uklidni, přestaň tady vyvádět, neječ už!” nebo „Tady si sedni a buď zticha.”


Všichni z nás chtěli mít hodné holčičky a hodné klučíky, tiché, vychované a klidné osoby. Dítě si přeje být přijato a milováno, proto se přizpůsobí představám svých rodičů a svého okolí a chová se tak, aby ho měli rádi. Tím se mimo jiné naučí potlačovat své emoce, které ale potřebují ven z těla.


Slovo emoce vychází z anglického emotionMotion je pohyb. Emoce potřebuje být v pohybu, projít tělem, chce být zcela prožita a tím odejde z těla.


Bohužel když jsme byli malí, nikomu se nelíbilo, že křičíme, vztekáme se nebo dupeme. Byl to náš ryzí způsob prožívání emocí. Nicméně takové chování nebylo přijatelné, a tak jsme byli nuceni ponechat jakékoli výrazné prožívání uvnitř sebe. Nebyl nikdo, kdo by nás naučil emoce zdravě ventilovat a bezpečně pouštět ven. Neuměli jsme si s nimi sami poradit a po pravdě málokterý dospělý to také uměl. Veškerá bolest, křivda, zrada, nepochopení nebo smutek zůstaly zaseknuté v těle. Tím jsme se naučili emoce neprojevovat, ale potlačovat. Bohužel naši rodiče se to neměli od koho naučit. Sami si životem nesou své vlastní nezpracované emoce. A ve škole se o zdravém vypouštění emocí už vůbec neučí. Za několik let se v těle nashromáždí mnoho emocí, které se derou na povrch.

Jak? 


Když řekneme “NE” emoci, vznikne NEMOC


Stejně jako když dítě potřebuje pozornost maminky, tak volá a křičí, někdy i zlobí a dělá naschvály, stejně tak se připomínají emoce v těle. Proto mohou být ženy jak pára pod pokličkou. Stačí jedno slovo a už vybuchnou. Stačí jedna poznámka od manžela a je z toho hádka. Když v sobě emoce nechávají a zdravě je neventilují, může to zapříčinit až nemoc. Když řekneme “NE” emoci, vznikne NEMOC. 

  • Často nestrávené emoce mohou způsobit podrážděný žaludek, alergie na potraviny, špatné trávení
  • Tělo plné vzteku ventiluje energii ven na příklad přes skřípání zubů, kousání nehtů, ekzémy a svědění. 
  • Strach stahuje žaludek a celý náš hrudník, zhoršuje prokrvování a okysličování těla a to může vést k větší únavě a úzkostem.


Úzkosti, paniky, alergie, astma, ADHD, zhoršené soustředění, nespavost, nadváha, bolestivá menstruace, nízké libido, noční děsy – To vše a mnohem více mohou způsobovat emoce, které zdravě neodešly z těla.


Jak se může emoce zaseknout v těle?

Stačí opravdu málo. Prožijeme velký traumatizující zážitek, při kterém prožíváme extrémně silné emoce – strach, nejistota, vina, smutek apod. Možná Vás teď napadá, že jste nic tak hrozného jako malí nezažili jako třeba smrt rodiče, dennodenní bití páskem nebo hlad a bídu.


Ale pozor, prosím! Sílu traumatu neposuzujeme dnes z pohledu jeho závažnosti, ale ze síly emočního prožitku, který jsme v tu chvíli cítili ve svém těle.


Na příklad otec řekne pubertální dceři, že má v sukni velký zadek. Jí se to dotkne a zabolí jí to u srdce. Od prvního nejdůležitějšího muže ve svém životě uslyšela ponížení a pocítila zradu. Hrdě odejde, aby na sobě nenechala nic znát, (na otce si zanadává) a do života si odnáší pocit, že je nemilovaná, nepřijatá a navíc ošklivá. Semínko nízkého sebevědomí a nesebelásky je zaseté.


Dospělá žena má problémy ve vztazích, muži si jí neváží a ona se trápí, nadává na svoje tělo, které se může projevovat nadváhou a bolestivou menstruací. 


Nebo člověka až do dospělosti může poznamenat nepěkný zážitek ze školy. Učitel poníží žáka před celou třídou. Vysměje se mu, že ještě neumí číst nebo ho zkouší před celou třídou a utahuje si z něho, že opět nic neumí. Nešťastný klučík prožívá zradu, výsměch, ponížení, je mu trapně a má pocit, že nestojí za nic a není dost dobrý. Situace se může ještě zhoršit, když doma navíc dostane vyhubováno za další špatnou známku.


V budoucnu může s velkou pravděpodobností řešit situace, ve kterých se stále dokola cítí stejně jako ten malý kluk před tabulí. Jeho šéf ho ponižuje před ostatními kolegy, manželka si ho neváží, vydělává málo peněz, protože má pocit, že za nic nestojí.


Jaké další následky zaseknutých emocí můžeme prožívat? 


  • Problémy ve vztazích s partnery i původní rodinou,
  • závislosti, problémy s váhou,
  • tvrdohlavost,
  • velké nároky na sebe,
  • workoholismus, vyhoření,
  • sebevražedné sklony, sebepoškozování,
  • nadměrný strach o druhé,
  • náročná adaptace na změny, 
  • žárlivost, nenávist k sobě i druhým,
  • problémy s početím,
  • nedůvěra, pesimismus,
  • prokrastinace, špatné soustředění, nostalgie, sebelítost, rezignace, netrpělivost, výbušnost a také sebestřednost.


Jak dnes s odstupem času i několika let vypustit zaseknuté emoce z těla?


Právě pomocí Bachových esencí. Terapie Bachových esencí se rozšířila nejen po Evropě, ale až do USA. Bachovy esence užívá Britská královská rodina a zdarma je dostávají hasiči a policisté k výkonu služby. Ve Francii jsou Bachovy esence registrované jako léčivo a smí je namíchat pouze lékárník. Pro porodní asistentky a učitelky v Anglii jsou nedílnou součástí výkonu povolání. V Německu, Rakousku či Švýcarsku jsou Bachovky propláceny z veřejného pojištění u vybraných pojišťoven a mohou je míchat pouze řádně proškolení lékárníci ve speciálních lékárnách.


Jak Bachovy esence fungují?

Dr. Bach pracoval se 7 emocionálními skupinami – strach, nejistota, nezájem, osamělost, přecitlivělost, zoufalost a přílišná péče. Tyto skupiny slouží k rozdělení emocí a k namíchání kapek na míru. Esence pracují s negativními myšlenkami, které se snažíme zcela odstranit.


Příkladem může být stres, který je spouštěčem např. vypadávání vlasů, špatného spánku či akné. Běžně dostupné léky jsou pouhými tlumiči, ale Bachovky řeší situaci až do jádra problému/bloku.


  • Bachovy esence jdou do hloubky a odstraňují zdroj vašeho současného trápení = dlouhodobé bloky a negace. 
  • Dokážou najednou odstranit až 7 bloků.
  • Netlumí příznaky, naopak řeší původní příčinu.
  • Díky tomu, že vytáhnou nejdříve to negativní, tak vy znovu můžete prožívat klid, radost, vděčnost a pohodu v životě. Díky Bachovým esencím je Vaše tělo s myslí opět v rovnováze. 


Proč právě M.E.G Bio Bachovky?



Domů